למה לכתוב, מה רע בלדבר למשל?

כתבתי קודם על אוריינות כתיבה (זוכרים? מישהו? משהו?) הסברתי שהיא היכולת להתנסח כדי להשיג מטרות מאחרים וגם כדי להביע רגשות ומחשבות אישיים. עכשיו נשאר לשאול שאלה פשוטה על כל הדבר הזה: למה לכתוב, מה רע בלדבר למשל? כל היום אנשים מדברים כדי ליצור תקשורת עם אחרים וכדי להביע את עצמם, בשביל מה להסתבך עם לכתוב את זה, מה הקטע ש'ך?!אוקיי, אז קודם כל אני אתנשא לי להנאתי ואפטיר לעברכם את המשפט השחוק והגרוע מכל "שאלה יפה". לאחר מכן אחזור על הרעיון של המפשט הקודם ואבהיר שאכן רוב התקשורת שלנו מבוצעת באמצעות דיבור ולא כתיבה ואין בה שום דבר רע. לבסוף אציין שבכל אופן ישנם אי אילו (אהה, איזה שילוב מוצלח פה של ה"אי אילו" הזה) אירועים ותרחישים שבהם כתיבה עושה עבודה הרבה יותר טובה מדיבור ואנסה לפרט אותם:


ראשית, מרחק אישי. תארו לעצמכם שאת תוכן הפוסט הזה הייתי צריך ללחוש לכל אחד מן הקוראים באוזן, או בכל אופן בשיחה ישירה - זה היה נורא. עזבו את הקטע של בזבוז זמן מחריד שלכם ושלי, סתם המחשבה על לפגוש אתכם היא נוראית כשלעצמה, אני אהיה חייב להיות נחמד באופן אישי ומתוך קרבה אינטימית אינסופית ובלי היכולת המדהימה הזו לשחרר קשקשת במקלדת ומיד לאחר מכן לשטוף כלים להתרחץ ולהירדם מהעולם הזה. לא שאתם אנשים לא נחמדים, חולה עליכם, אבל מה אתם משחקים אותה נעלבים, האם הייתם מסכימים לומר כל פוסט שלכם לכל החברים שלכם באופן אישי? אהה, מה אתה בורח, תענה לי עכשיו בכן ולא, מסכים או לא מסכים?!

זה הסיבה הראשונה לכך שכדאי לכתוב, מקווה שלא הבהלתי כאן מישהו.


שנית, "היכולת לנסח היא היכולת להגות", ועכשיו הרגע לבקש סליחה על השימוש במשפט מחץ שהוא תופעה איומה כמעט כמו הפוליטיקה שלנו. אבל תכלס', כן, אחלה משפט מחץ, מה תעשה לי?! נראה אותך נוגע בי!!1 אם יצא לכם פעם לחשוב על משהו מאוד רציני, מאוד מאוד רציני, כנראה מצאתם את עצמכם עם דף ועט מנסים לסדר את בריחת המחשבות.


הקצב של המחשבות הוא הרבה יותר גבוה ממה שאנחנו מסוגלים לחשוב בתכלס' - לכן חייבים להתכנס לניסוח מסודר שיעשה סדר בהתרוצצות של המחשבות בראש. בדיוק לכן המילה העברית לקופירייטר היא רעיונאי - כי מי שמסוגל לנסח, יש לו היכולות להגות רעיונות ולא רק לבטא אותם!

הונא לכם! תאכלו אבק!


שלישית, הפעם אני אעבור ישירות לדוגמה, סתם בשביל הגיוון. נניח שקרוב משפחה מזמין אתכם לאירוע חשוב באופן ישיר או בטלפון, כמה זמן יקח לו להעביר לכם את פרטי האירוע? חצי שעה בממוצע כולל שכחה של שני פריטים חשובים פחות או יותר (כמו איפה האירוע ובאיזה שעה). עכשיו נניח שקיבלתם את ההזמנה עם יונת דואר או בווטסאפ, כמה זמן לוקח לכם לקבל את פרטי האירוע? דקה